"To, jakým způsobem přicházíme na svět, ovlivní celý náš budoucí život."

DULA

Dula je profesionální pomocnicí a průvodkyní žen i jejich rodin. Doprovází ženu v průběhu těhotenství, během porodu i v prvních týdnech po porodu. Poskytuje emoční, psychickou i fyzickou podporu.

Dula svou přítomností u porodu snižuje strach a napětí, posiluje sebedůvěru ženy, pomáhá vytvořit takovou atmosféru, aby se žena uvolnila a cítila v bezpečí, je oporou pro partnera rodící ženy a vnímá porod jako zásadní okamžik v životě ženy, muže i právě narozeného miminka.

Dula není zdravotník, ženu nevyšetřuje, nezasahuje do práce lékařů ani porodních asistentek, nerozhoduje za rodící ženu, nýbrž poskytuje relevantní a ucelené informace tak, aby se žena mohla sama svobodně rozhodnout.

Porod velmi zásadním způsobem ovlivní to, jakým směrem se bude ubírat budoucí život, ať už samotný život děťátka, tak i život a chování ženy, partnera a celé rodiny.

Pokud stále váháte a nejste si jistá, zdali si vzít k porodu dulu, můžete mě nezávazně kontaktovat a já Vám ráda odpovím na případné dotazy, objasním pochybnosti a pomohu s rozhodnutím.

Dula neznamená pouhý doprovod k porodu, takže v případě, že se nakonec rozhodnete pro porod bez duly, i tak Vám mohu pomoci, ať už s přípravou na porod samotný nebo v období po porodu, s kojením či péčí o miminko.


Přítomnost duly u porodu snižuje:

  • počet císařských řezů o 50%
  • použití oxytocinu o 40%
  • žádosti o epidurální analgezii o 60%
  • délku první doby porodní o 25%
  • užívání léků proti bolestem o 30%
  • použití kleští o 40%
  • péče duly o matku má pozitivní vliv na kojení a snižuje výskyt poporodní deprese

(data ze studie amerických profesorů pediatrie, Marshalla H. Klause a Johna H. Kennella, a psychoterapeutky Phyllis H. Klaus) 

Neváhejte mě kontaktovat, ráda Vás podpořím!